Mini Mini Birlerim

Birinci Sınıf Öğretim Sitesi

Salı, 01 16th

Last updateÇrş, 07 Kas 2012 12am

 • Üye Ol
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  Fields marked with an asterisk (*) are required.

AKILLI TAHTA

Akıllı Tahta Nedir?


{dropcap}İ{/dropcap}ngilizce “Smartboard” tabirinden dilimize “Akıllı Tahta” olarak çevrilen bu teknoloji harikası sayesinde tahtalar interaktif bir bilgisayar ekranına dönüyor. Akıllı tahta bilgisayar ve projeksiyon cihazı ile beraber kullanılıyor. Bu üçlü sistemde; bilgisayar programları çalıştırma vazifesini üstlenirken, projeksiyon cihazı bilgisayarın ekran görüntüsünün tahtaya yansıtılması, akıllı tahtanın elektronik kısmı ve kalemi ise tahtadaki bilgisayar ekran görüntüsünün interaktiflik özelliği kazanmasını sağlıyor. Akıllı tahtanın elektronik aksamı bazı modellerde üst köşelerden birinde olup kimi modellerde ise tahta yüzeyinin iç kısmında gömülüdür. Bu farklı modeller çalışma prensibi açısından değişik teknolojilere sahipler.{jcomments on}

Akıllı Tahta Nasıl ve Hangi Derslerde Kullanılır?

{dropcap}A{/dropcap}kıllı Tahta Nasıl ve Hangi Derslerde Kullanılır?
Bilgisayar kullanmayı bilen herkes akıllı tahtayı rahatlıkla kullanabilir. Çünkü akıllı tahta basit anlamda bilgisayar programlarının tahtada kullanılmasını sağlayan bir düzenektir. Bilgisayarın faresi yerine elinizde akıllı tahtanın kalemi bulunur ve bu kalemle Windows pencerelerini kapatıp açabilir, sağ sol tıklama yapabilir dolayısıyla istediğiniz programları çalıştırabilirsiniz. Tüm bunları bilgisayarın başına oturup yapmak zorunda değilsiniz. Akıllı tahta size bilgisayarınıza tahtadan hükmetme özgürlüğünü sağlar. Ders için hazırlanmış her türlü öğretim materyalini tahtanızda kullanabilirsiniz. Ayrıca akıllı tahta üreticilerinin hazırlamış olduğu özel yazılımlarla akıllı tahtada ders işlemek oldukça kolay. Buna örnek vermem gerekirse; 1. sınıf öğretmenleri el yazısı yazmak için kılavuz çizgili el yazısı satırları olan bir sayfayı yansıtarak yazılarını öğrencilerin yanlışlık yapmadan yazabileceği şekilde yazabiliyorlar. Aynı şekilde matematik dersinde tahtanızı öğrencilerin defterleri gibi kareli, müzik dersinde notaları yazarken de müzik defteri şeklinde düzenleyebilirsiniz. www.miniminibirlerim.com Ülkemizde “Branş Derslikleri” maalesef yaygın olmadığından dolayı her türlü araç-gereci sınıflarımızda bulundurmak zor ama akıllı tahta yazılımları sayesinde matematik öğretmenlerimiz yazılımın açı-ölçeriyle istedikleri derecedeki bir açıyı çizebilirler. Coğrafya konuları işlenirken Google Earth adlı program kullanılarak dünyanın her tarafı kolaylıkla uydu fotoğraflarından görüntülenebilir. Akıllı tahtanın derslerde çeşitli şekillerde kullanılabilmesi biraz da sizin yaratıcılığınıza kalıyor.

Akıllı tahtada kullanılan bir çok yazılımı tahtanız akıllı olmasa da beyaz tahtada kullanabilirsiniz. Daha önce de belirttiğim gibi akıllı tahta basit anlamda tahtadaki bilgisayar ekran görüntüsüne interaktiflik özelliği katıyor. Sizin tahtanız akıllı olmasa da aynı programları kullanabilirsiniz. Kontrolleri tahtada değil de bilgisayarda yaparsınız. Ali Nafiz YAZAR - Sınıf Öğretmeni{jcomments on}

1. Sınıfta Akıllı Tahta Kullanımı

{dropcap}B{/dropcap}irinci sınıflarda fiş yönteminin terkedilerek el yazısı ile ses temelli cümle yönteminin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte el yazısı harflerinin yazılışını ve sesleri öğreten bir çok yazılım ortaya çıktı. Fiş yönteminde bir çok kez 1. sınıf okutmuş bir öğretmen olarak 1. sınıfın öğretmen açısından ne yorucu bir dönem olduğunu yakından bilirim. Önceden ilkokuma yazma öğretimine yardımcı bilgisayar programları yoktu. Şimdi el yazısı ile okuma yazma öğretiminde kullanılabilecek bir sürü eğitim yazılımı var. Bunları sınıfta kullanmak öğretmenin işini oldukça kolaylaştırıyor. Öğrencinin işi kolaylaşmıyor mu? Elbette o da daha kısa sürede, daha kolay öğreniyor. Okuma yazma öğrenme daha eğlenceli hale geliyor.

Akıllı Tahta Nasıl Kullanıma Hazırlanır?

{dropcap}A{/dropcap}kıllı Tahta Nasıl Kullanılır?

Akıllı tahtamızın kablosunu bilgisayarımızın usb girişine bağlıyoruz. Tabiki akıllı tahtamızla birlikte gelen yazılımları önceden bilgisayarımıza yüklemiş olmalıyız. Muhtemelen akıllı tahtayı satan firma kurulumu bilgisayarınıza yapar. Genellikle kalemimizi kalibre etmemiz gerekir. Akıllı tahta programımızın içinde kalibre bölümüne tıkladığımızda tahtada 6 adet nokta görüntülenir. Noktalara tek tek kalemimizin ucuyla dokunarak kalibre işlemini tamamlarız. Kalibre işlemini tamamladıktan sonra kalemimiz artık çalışmaya hazırdır. Ekrana artık tahtadan kaleminizle hükmetmeye başlayabilirsiniz. Kaleminizi tahtaya değdirdiğinizde imleç eğer kalemin ucunun değdiği yerde çıkmıyor da birkaç santimetre yanında çıkıyorsa kalibre işleminiz düzgün yapılmamış demektir. Üstteki kalibrasyon işlemini tekrarlayınız. Bu işlemlerin nasıl yapıldığıyla ilgili bir video ekledim aşağıya, anlatım her ne kadar ingilizce olsa da görüntülerden her şeyi rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.

 

 

 
{jcomments on} 

Akıllı Tahta Kaç Lira?

{dropcap}A{/dropcap}kıllı tahta sistemlerinin fiyatları henüz ülkemiz şartlarında her yerde kullanılabilecek kadar uygun değil.

Akıllı tahta sistemi temel olarak 3 bölümden oluşmakta:

1.Bilgisayar: Dizüstü ya da masaüstü bilgisayar: Bugün artık fiyatları iyice ucuzlayan bilgisayarları 400 YTL den 3000YTL ye kadar değişik donanım aralıklarında bulmak mümkün. Alacağınız bilgisayarın elbette çok pahalı olmasına gerek yok.

2.Projeksiyon: Çok çok pahalı model olmasına gerek yok ama teknik olarak dikkat etmeniz gereken alacağınız projeksiyonun ışık gücünün minumum 2000 ansilümen olması. Çünkü daha düşük ışık gücüne sahip bir projeksiyonu gündüz vakti sınıfta yansıttığınızda aydınlıktan görüntü yeteri kadar belirgin olmayabilir. Bu durumda lambaları söndürüp koyu renk perdelerle sınıfı karartmanız gerekir ki bunun size ekstra perde masrafı çıkartacağını ve karanlıkta ders işlenemeyeceğini olsa olsa film seyredilebileceğini unutmamalısınız. 2000 ansilümene sahip bir projeksiyon sınıfta fluerasan lambalar açıkken bile yeterli görünürlükte bir görüntü veriyorlar. Böyle bir projeksiyon cihazını 800-900 YTL ye bulabileceğiniz gibi eğer şansınız varsa 2. el cihazlar satılan internet sitelerinden 500-600 YTL ye bile bulabilirsiniz.

3.Akıllı Tahta: En pahalı sistem elamanı bu. En ucuzu 2000 YTL civarlarında. Bu fiyata tahtanın beyaz olan fiziksel kısmı ve elektronik aparatı dahil. Tabii bu değer ortalama bir değer. Çünkü yurtdışından ithal edilen bu elektronik aksamın fiyatı euro üzerinden hesaplanıyor ve YTL fiyatı o günkü döviz kuruna göre farklılık gösterebilir. (Bu fiyat 1 euro=1.980 YTL civarlarında iken görülen fiyattır.)


Gördüğümüz üzere akıllı tahta sisteminde en çok parayı tutan 3. yani akıllı tahtanın fiziksel ve elektronik kısmı. Tüm bu fiyatları üst üste koyarsak en ucuzundan bir akıllı tahtaya sahip olmak bize 3.400 YTL ye mal olacaktır. Bu hesaplamada bilgisayarı 500, projeksiyonu 900, akıllı tahtayı da 2000 YTL kabul ettik.

Sonuç olarak bu maliyetiyle akıllı tahta ülkemiz şartları açısından bir lüks olarak gözükmekte. Umudumuz yakın gelecekte bu maliyetlerin kabul edilebilir seviyelere düşmesi. Yoksa bir çok alanda olduğu gibi bu alanda da kullanıcılar kendi akıllı tahtalarını yapabilmek umuduyla bir takım elektronik ve marangozluk işlerine atlamaktan kendilerini alamayacaklar gibi görünüyor. 21.08.2008  Ali Nafiz YAZAR - Sınıf Öğretmeni{jcomments on}

 

Akıllı Tahtada Kullanılan Yazılımlar Yada diğer Bir Deyişle Programlar

{dropcap}B{/dropcap}ütün akıllı tahta üreticileri ürünleri ile kullanılacak programları da yazdırıyorlar. Her marka akıllı tahtanın kendine özgü bir yazılımı var. Piyasada en çok bilinen 3 marka var. Bunlardan ilki Smartboard adıyla bilinen ve ürüne adını veren marka. İkincisi E-beam adıyla bilinen ve çoğu zaman değişik markalar adı altında karşımıza çıkan marka. Üçüncüsü ise Promethan markası. Bu markaların ürünlerinin teknolojileri çalışma prensibi bakımından farklı dolayısıyla fiyatları da farklı. Şu an için en ucuzu e-beam temelli ürünler. Sektörü genel olarak kısaca tanıttıktan sonra gelelim bu markaların tahtalarıyla kullanılması için sundukları yazılımlara.

    * Smartboard markası ürünlerinde kullanılmak üzere Smart Notebook yazılımını öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sunmuş. Bu yazılımı bilgisayarınıza kurup inceleyebilirsiniz. Yazılımın 10. sürümüne 30 günlük kullanım kısıtlamasıyla denemek amacıyla formu doldurup buradan indirebilirsiniz. Yazılımın 10. sürümden önceki sürümleri hiç bir süre kısıtlaması olmaksızın kullanılabiliyor. Buradan basit formu doldurup indirebilirsiniz. Smarboard ürünleriyle ilgili Türkçe bir foruma burdan ulaşabilirsiniz.
    * E-beam Teknolojisi: Ürünle birlikte kullanmak için Interact denilen bir program sunmuş bize. Buradan indirebilirsiniz. İçinde yazı ve çizim yapabileceğiniz Scrapbook yazılımını da içeriyor.
    * Promethan markası ise ürünlerinde "Activstudio" ve "Activprimary" yazılımlarını kullanıyor. Yazılımları bilgisayarınıza indirip kurabilmeniz için ürüne sahip olmanız gerekiyor. Ürün ve yazımları hakkında türkçe bilgiyi buradaki sitesinden edinebilirsiniz. Ürünün İngilizce sitesine ise buradan ulaşabilirsiniz.


Aklınıza ürünlerle yalnızca kendi yazılımları mı çalışıyor diye bir soru gelebilir. Tabiki ürünlerle yanlızca bu programlar çalışmıyor. Diğer programları da kullanabilirsiniz. Ürünlerle Word'de yazı yazabilir, Paint'te resim çizebilirsiniz, flash uygulamaları çalıştırabilir, Poverpoint'te notlar alabilirsiniz. 27.08.2008 Ali Nafiz YAZAR - Sınıf Öğretmeni{jcomments on}

Akıllı Tahta Hangi Derslerde Kullanılabilir? Neler Yapılabilir?

{dropcap}A{/dropcap}kıllı tahta sayesinde tahtanız tekdüzelikten kurtularak harika ders sunumları yapabileceğiniz etkileşimli bir bilgisayar ekranına dönüşecektir.

Birinci sınıflarda fiş yönteminin terkedilerek el yazısı ile ses temelli cümle yönteminin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte el yazısı harflerinin yazılışını ve sesleri öğreten bir çok yazılım ortaya çıktı. El yazısı ile okuma yazma öğretiminde kullanılabilecek bir sürü eğitim yazılımı var. Bunları sınıfta kullanmak öğretmenin işini oldukça kolaylaştırıyor. Öğrencinin işi kolaylaşmıyor mu? Elbette o da daha kısa sürede, daha kolay öğreniyor. Okuma yazma öğrenme daha eğlenceli hale geliyor. Birinci sınıf öğretmenleri okuma-yazma öğretimi için hazırlanmış bu özel programları akıllı tahtada kullanarak çocukların el yazısı ve okuma yazmayı  zorlanmadan ve keyifle öğrenmelerini sağlıyorlar.

Hayat bilgisi ve matematik derslerinde hazırlanan sunumlar tahtaya yansıtılarak çocukların dikkat ve ilgisini toplayıp öğretim çalışmalarına aktif katılımlarını sağlar.

Türkçe derslerinde

Devamını oku: Akıllı Tahta Hangi Derslerde Kullanılabilir? Neler Yapılabilir?

Buradasınız: Home AKILLI TAHTA