Mini Mini Birlerim

Birinci Sınıf Öğretim Sitesi

Salı, 01 16th

Last updateÇrş, 07 Kas 2012 12am

 • Üye Ol
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  Fields marked with an asterisk (*) are required.

Akıllı Tahta Hangi Derslerde Kullanılabilir? Neler Yapılabilir?

{dropcap}A{/dropcap}kıllı tahta sayesinde tahtanız tekdüzelikten kurtularak harika ders sunumları yapabileceğiniz etkileşimli bir bilgisayar ekranına dönüşecektir.

Birinci sınıflarda fiş yönteminin terkedilerek el yazısı ile ses temelli cümle yönteminin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte el yazısı harflerinin yazılışını ve sesleri öğreten bir çok yazılım ortaya çıktı. El yazısı ile okuma yazma öğretiminde kullanılabilecek bir sürü eğitim yazılımı var. Bunları sınıfta kullanmak öğretmenin işini oldukça kolaylaştırıyor. Öğrencinin işi kolaylaşmıyor mu? Elbette o da daha kısa sürede, daha kolay öğreniyor. Okuma yazma öğrenme daha eğlenceli hale geliyor. Birinci sınıf öğretmenleri okuma-yazma öğretimi için hazırlanmış bu özel programları akıllı tahtada kullanarak çocukların el yazısı ve okuma yazmayı  zorlanmadan ve keyifle öğrenmelerini sağlıyorlar.

Hayat bilgisi ve matematik derslerinde hazırlanan sunumlar tahtaya yansıtılarak çocukların dikkat ve ilgisini toplayıp öğretim çalışmalarına aktif katılımlarını sağlar.

Türkçe derslerinde

yazı çalışmalarında tahtaya bitişik eğik el yazısı yazmaya uygun renkli satırlar yansıtılarak güzel yazı çalışmaları yaptırılır.

Müzik derslerinde şarkıların sözsüz enstrümantal halleri çalınarak çocukların melodiye uygun söylemeleri sağlanır. Gerekirse şarkının sözleri ve notaları tahtaya yansıtılabilir.

Fen bilgisi dersinde yapılması riskli veya yer ve zamanın müsait olmamasından dolayı yapılamayacak deneylerin bilgisayar ortamında gerçekleştirilmesini sağlar.

Coğrafya dersinde dünya üzerindeki coğrafi şekiller üç boyutlu atlaslar kullanılarak gösterilerek çocukların daha kolay algılaması sağlanır.

Tarih dersinde tarihi olaylara,  tarihi şahsiyetlere ve o döneme ait resimler, fotoğraflar, videolar ve belgeler yansıtılarak daha gerçekçi ve kalıcı bir öğrenme sağlanır.

Kullanılan programlarla geometri derslerinde geometrik şekillerin çizilmesi ve gösterilmesi kolaylaşır . 

İngilizce derslerinde konuşma diyaloglarının izletilmesiyle etkili öğrenme sağlanır. Hem görsel hem işitsel öğrenme gerçekleştirilir. Kullanılan etkileşimli programlar dil öğretimini kolaylaştırır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet üzerinde geliştirmekte olduğu Vitamin adlı öğretim programını akıllı tahtanızdan takip edebilirsiniz.

Akıllı tahtada gün boyunca işlediğiniz dersleri kaydedebilir ve internet üzerinden paylaşıma sunabilirsiniz. 


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Buradasınız: Home AKILLI TAHTA Akıllı Tahta Hangi Derslerde Kullanılabilir? Neler Yapılabilir?